07 Mayıs 2021

Doç. Ertaş Kalp tedavisinde yeni yöntemleri anlattı.

Dicle Üniversitesi Kalp Hastanesinde görev yapan Doç. Dr. Faruk Ertaş, katıldığı bir televizyon proğramında Kalp kapaklarında yaşanan Aort darlığı tedavisinde yaşanan teknolojik ve bilimsel gelişmeleri ve Tıp ta cerrahisiz müdahalelerde gelinen noktalara açıklık getirdi.
Diyarbakır’da yayın yapan Uzay Tv’de Dicle’den sağlık proğramına konuk olan Ertaş, kalp hastalıkları ve özellikle kalp kapağındaki daralmanın tedavisinde yaşanan olumlu gelişmelere dikkat çekti.
Dicle Üniversitesi İntaniye uzmanı Prof. Dr Mustafa Kemal Çelen’in sunduğu poroğrama Kardiyolog Doç Dr. Halit Acet ile konuk olarak katılan Kardiyoloji uzmanı Doç dr. Faruk Ertaş, Kalp kapakçıları konusunun ele alındığı tv proğramında Ekos ve tavi (ameliyata gerek kalmadan kalp kapakçığının (Aort kapak) değişimi işlemi) tedavileri ile ilgili açıklamalarda bulundu.
Kalpte bulunan 4 kapağın insan sağlığına etkisinin konu edildiği proğramda kalp’te önem taşıyan ana unsurlardan biri olan kalp kapakları ve Aort darlığının tedavisiyle ilgili bilgiler veren Doç. Fr. Faruk Ertaş izleyicilerle şunları paylaştı;
“Kalbi ele alırken iki bölümde ele almak lazım, sağ kalp ayrı sol kalp ayrı, sağ kalpte iki kapağımız, sol kalpte iki kapağımız var. Bugün daha çok sol kalpteki kapaklarla ilgili konuşacağız. Eskiden mitral kapak daha çok ön plandaydı. Sonuçta çocuklar 13-14 yaşında üst solunum yolları enfeksiyonu geçiriyordu, enfeksiyonla bağlantılı olarak kalp kapağında bir hasar oluşuyordu ve orada bir mitral darlığı yada genişliği oluşuyordu ve ona göre tedavisi şekilleniyordu. Fakat son dönemlerde hem ülkemizde hem yurt dışında olsun ortalama yaşın artması, tabi yaş arttıkça yaşa bağlı dejenerasyona bağlı kapak hastalıklarında da artış söz konusu. Şu anda da TUİK verilerine göre Türkiye de yaş ortalaması 77 ye kadar dayandı. Onun için son dönemlerde bu aort’tarların özellikle Amerika da ve Avrupa ülkelerinde yaygınlaşmasıyla beraber ve bu ülkelerin buna bilimsel olarak daha çok ilgilendikleri için aort birden bire daha çok ön plana çıkmaya başladı.
Aort’tarların nedenlerini 0-30 yaş, 30-60 yaş ve 60 Yaş üstü grupları olmak üzere 3 ayrı kategoride ele alıyoruz.
0 – 30 yaş arası en sık nedeni doğumsal normalinde aort kapağı 3 kapakçıktan oluşmakta bunlardan 2 kapakçık olduğu zaman oradan akan kan daha fazla bir etki yaratmaktadır bu etkiye bağlı olarak kapakta bir dejenerasyon, bir bozulma, bir daralma yada yetersizlik oluşmaktadır.
30 – 60 yaş grubu, bizim gibi ülkelerde hala romatizmal kapak ön plandadır, yani romatizmaya bağlı olarak, bu mitral’ı etkilediği gibi Aortu da etkilemekte. Fakat 60 yaş üstünde en sık neden yaşlılığa bağlı dejenerasyon ve şu an dünyada da en sık görülen kapak hastalığı aort darlığı. Dejenerasyona bağlı, yaşa bağlı olarak.Aort kapağının önemi ise şu şekilde açıklayabiliriz, kalpten bütün vücuda ana damara kan pompalayan ana çıkış kapağı diyebiliriz çok önemli bir kapak, bu kapakta bir daralma meydana geldiği zaman hastanın fonksiyonunu ileri derecede etkilemektedir. Fakat bunun sınıflandırması da bizim için önemlidir, yani aort’tarlar hafif mi, ortamı, ciddimi ona göre.Bizim konuşacağımız ‘tav’ yöntemi daha çok ciddi aort’tarlarla ilgili yeni bir yöntemdir ve yüksek riskli hasta grupları şu an aortlı hastaların üçte biri yüksek risk grubunda girmektedir, üçte ikisi diğer grup hatta Amerika da üçte ikilik grupta bu yöntem uygulanmaya başlandı. En sık görülen 60 yaş üstündeki hastalar, bize başvuran her 10 hastadan birinde tespit etmekteyiz.
Tıp’taki teknolojik gelişmelerden olumlu yönde en çok etkilenen bölümlerden biri kardiyolojidir. Eskiden ciddi aort darlığı olan hastada tek seçenek cerrahi idi, göğüs açılır, kalp açılır oraya hastanın durumuna göre biyolojik ya da mekanik bir kapak takılır. Başka bir seçenek yoktu, şu an içinde bu yöntem özellikle orta ve düşük riskli hastalar için hala geçerli, ama yüksek riskli hastalarda durum farklılaşıyor çünkü bu hastalar yeterince anestezi alamıyor, bazı hastalar göğsünün açılmasını istemiyor bu da bir sıkıntıydı. Hastanın konforunu bozabiliyor, hasta uzun süre hastanede kalabiliyor. Bu tarz nedenlerden dolayı artık teknoloji olsun bilim dünyasıolsun yeni tedavi yöntemleri bulma yolunda.”
“Yeni yöntem Aort tedavisi bizim merkezimizde de yapılıyor”
Yeni tedavi yönteminin Diyarbakır Dicle Üniversitesi Kalp Hastanesin’de uygulandığını ve bu tür ameliyatları yaptıklarını hatırlatan Doç. Dr. Ertaş konuyla ilgili açıklamalarına şöyle sdevam etti;
“Yüksek riskli hastalarda yapılan bu uygulamada konseyin kararıyla ameliyata giremeyeceği kararı verilen hastaya bacaktan stent ile giriliyor ve daralan kapak stent yardımıyla, balonla bir genişletme yapılıyor. Daha sonra bu balon geri çekiliyor balonlu kapak takılıyor. Bu kapak sayesinde bütün hasar görmüş kalp kapağının yerine yenisi bırakılıyor bu sayede vücuda sağlıklı kan göndermeye başlıyor.
Bu tedavi ilk başladığın 2002 yılında hasta masaya geldiğinde 2 saat sürüyordu, şimdi süre daha kısaldı. Teknoloji çok gelişti, 2015 yılında dünyada 400 bin kalp kapağı takıldı, ülkemizde ise 10 bine yakın bir sayıdayız. Bu takılan kalp kapakları hastanın durumuna göre balonlu olabileceği gibi balonsuz da olabiliyor. Türkiye de en çok takılan balonlu olan ‘tav’i de taktığımız kalp kapağının ömrü yeni bir uygulama olduğu için süresi henüz daha netleşmedi. Ancak ilk uygulama yapılan hasta hala yaşıyor ve 16 yıl oldu.

ertaşş
Batı ülkelerinde orta riskli hastalara da uygulanan yeni yöntem bizde sağlık sigortasının karşılamaması nedeniyle sadece yüksek riskli hastalarda uygulanabiliyor. Türkiye olarak 1952 yılından beri mekanik kapak takıyoruz ve bu konuda ciddi tecrübemiz var. Bu konuda başarı oranımız ise yüzde 90-95. Mekanik kapaklarda sıkıntı ömür boyu kan sulandırıcı ilaç kullanma zorunluluğu olması bu da bazı hastalarda sıkıntılara neden olabilmekte.”
Tıp dalında ve özellikle kardiyoloji alanında Bilimsel ve Teknolojik olarak çok ciddi gelişmelerin yaşandığını da belirten Ertaş son olarak stendler konusuna değinerek, “stendler eskiden 6 ayda tıkanabiliyordu, şu anda o risk yüzde sıfıra indi. Ayrıca eriyebilen stend üzerindeki çalışmalarda olumlu gelişmeler yaşıyoruz. Geleceğin teknolojilerinden biri de eriyen stend olacak, oraya takılan stend eridikten sonra damar kendi doğallığını koruyabilecek.” Dedi.
Kardiyoloji uzmanı Doç dr. Faruk Ertaş, son olarak da izleyicilere Sigara ve 3 beyazdan yani un, tuz ve şeker’den uzak durmaları tavsiyesinde bulundu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.