09 Ağustos 2022

Uçurtma aşkıyla 26 ülke gezdi,şimdi Amerika’ya gitmeye hazırlanıyor

MARDIN'DE 4 KEZ YAPILAN ULUSLARARASI UCURTMA FESTIVELINE ONCULUK EDEN VE SIMDIYE DEK 26 ULKEDE YAPILAN UCURTMA FESTIVALLERINDE TURKIYE'YI TEMSIL EDEN ZAHIT MUNGAN (FOTOGRAFTA), PANDEMI SONRASI AMERIKALI COCUKLARA UCURTMA YAMAYI OGRETECEGINI SOYLEDI.

MARDİNLİ Zahit Mungan (29), uçurtmaya olan tutkusu onu Güney Afrika, Malezya, Tayland, Hindistan ve Ukrayna gibi 26 farklı ülkeye sürükledi. Uçurtmaya olan sevdası daha çocukluk yıllarında başlayan Mungan, 4 kez Mardin Uluslararası Uçurtma Festivaline öncülük ettiğini söyledi. Mardin merkezdeki doğup büyüdüğü tarihi evde Mardinli çocuk ve yetişkinlere uçurtma yapmayı ve uçurtmayı öğreten Mungan, şimdi de Amerika’ya gidip oradaki çocuklarla birlikte atölye çalışmaları yapmaya hazırlanıyor.

UÇURTMA SEVDASI 5 YAŞINDA BAŞLADI

Uçurtmaya olan tutkusunun çocukluk yaşlarında başladığını anlatan Mungan, “5 Yaşından beri uçurtmayla ilgileniyorum ve uçurtmanın peşini hiçbir şekilde bırakmadım. Uçurtma benim için tamamıyla bir tutku ve tamamen bir hayal. Hayal ettiğim uçurtmayı günlerce, aylarca daha sonra onu kağıda çizip bilgisayarda tasarlayıp günlerce, aylarca dikiş makinesiyle dikmek bana çok büyük bir mutluluk veriyor. Uçurtmalar kaybolup gitmesin diye buradaki çocuklara ve yetişkinlere uçurtma yapmayı öğretiyorum. Bizim Mardin’de damlar bir kültürdür ve bu kültürde çocuklar damlara çıkıp uçurtmalar uçuruyor ve bu anılarını hiçbir şekilde unutmuyorlar” dedi.

O BİR UÇURTMA TUTKUNU

En sonuncusu geçen İlkbahar’da yapılan Mardin Uluslararası Uçurtma Festivaline de 4 kez öncülük ettiğini dile getiren Mungan, “Türkiye’nin birçok şehrinde uçurtma festivallerine öncülük ediyorum. Sadece Türkiye değil dünyanın her yerinde uçurtma festivallerine gidiyorum ve orada Türkiye’yi uçurtma konusunda temsil ediyorum. Tabii gittiğim festivallerde sadece uçurtma uçurulmuyor. Aynı zamanda oradaki çocuklara da uçurtma yapmayı öğretiyorum. Ve buradaki kültürel değerlerimizi orada, yurt dışındaki festivallerde tanıtıyorum. Şahmeran uçurtması yaptım. 820 parçadan oluşup, tek tek kumaşları kesip diktim. Daha sonra güvercin uçurtması yapmaya karar verdim, kanat çırpan. Biliyorsunuz Mardin’de damlarda sadece gökyüzüne uçurtmalar uçmuyor. Aynı zamanda taklacı güvercinlerimiz çok yaygın Mardin’de.  O yüzden bu da kültürümüzün bir parçası. Yine Kızıltepe, Viranşehir, özellikle Suriye sınır hattına dövmeli kadınlar var. O dövmelere dek deniliyor.  Ve bu uçurtmayı da yapmamın sebebi, tamamen buradaki dövmenin kadınları andıran ve anne sütüyle ve iğneyle denilmek suretiyle bu dövmeyi yapıyorlar. Bu geleneği sürdüre bilmek için de bu uçurtmayı yaptım” diye konuştu.

AMERİKA’YA GİDECEK

Amerika’daki çocuklara uçurtma yapmayı öğretmek ve onlara uçurtma sevgisini aşılamak üzere Amerika El Sanatları Konseyi’nden bir davetiye aldığını ve pandemi sonrası Amerika’ya gideceğini belirten  Mungan, sözlerini şöyle noktaladı:

“Yakın bir zamanda Amerika El Sanatları Konseyiyle birlikte bir çalışma yaptık. Bu Covid nedeniyle bu sanat nasıl etkilendi, onlarla ilgili bir röportaj yaptım, Amerikan El Sanatları Konseyiyle. Ondan sonra yakın bir zamanda davet aldım. Pandemi süreci bittikten sonra Amerika’ya gidip oradaki çocuklarla atölye çalışması birlikte yapacağız.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.